• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Weryfikacja nadruku – usprawnij przepływ zlecenia cz.2

25 stycznia 2019

Jakie wytyczne musi spełnić plik?

W poprzednim artykule poznaliśmy podstawy rodzajów grafiki, teraz czas na wytyczne druku.

Poniżej ściąga – ikonografia, jak przygotować plik w wektorze:

 

wektor w plikach

 

1. W wypadku metod takich jak sitodruk, czy termotransfer drukujemy farbami przygotowanymi według palety PANTONE Solid Coated. Dlatego kolory w swoim projekcie dla tych metod określ właśnie w tej kolorystyce.

1.1. Jeżeli decydujesz się na haft, wówczas do swojego projektu musisz wybrać kolor nici.

1.2. Jeżeli decydujesz się na folie flex, czy flock – tutaj kolory należy wybrać z gotowego wzornika folii.

2. Jeżeli wysyłasz już do nas przygotowaną grafikę, zapisz ją w formacie PDF. Grafikę wektorową przygotowujesz w programach Corel lub Adobe Illustrator, wówczas swój projekt wyeksportuj do formatu .pdf. Nie pozostawiaj plików otwartych  (cdr, .ai, .eps, .svg) – ponieważ Twoja grafika może otworzyć się u nas zupełnie inaczej.

3. Fonty – czcionki, muszą być zakrzywione.  Jeżeli użyłeś czcionki, której nie posiadamy treść zamieni się na dowolną inną, np. arial.

4. W pliku nie może być przeźroczystości. Niestety żadna z metod gdzie konieczny jest wektor ich nie wykona. Usuń z grafiki wszelkie soczewki, przeźroczystości, zamieniając je na pełne kolory.

5. Jeżeli Twój obiekt posiada obrys, konieczne przekonwertuj go na krzywe. Maszyny tnące, drukujące nie wykrywają takiego obrysu. Zamiana jest bardzo prosta, zaznacz obiekt z obrysem i wciśnij skrót (SHFT + CTRL + Q).

Grafika rastrowa – bitmapa

biitmapa a raster

1. Kolorystyka bitmapy zawsze musi być przygotowana w kolorystyce CMYK. W takiej wartości drukujemy metodami cyfrowymi (DTG, sublimacja, folia lateks). Kolorystyka RGB przeznaczona jest wyłącznie dla ekranów monitorów oraz innych urządzeń elektronicznych. Polecamy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ kolory grafiki RGB po zamianie na CMYK mogą bardzo się różnić.

2. Tak samo jak w wypadku wektorów, nie można podsyłać otwartych plików. Pliki z adobe photoshop z rozszerzeniem .psd, muszą być również wyeksportowane do .pdf (sublimacja, folia, ewentualnie DTG), lub .tiff (DTG). Zapisując plik np. w .jpg, zawsze będziemy mieć dodane tło, natomiast w .png – nie zapiszemy projektu w kolorystyce CMYK.

3. Jakość obrazu musi mieć przynajmniej 300 dpi przy wymiarze 1:1, czyli przy wymiarze rzeczywistym. Przy słabszej jakości na wydruku będą widoczne piksele.

4. Tutaj również nie mogą znajdować się przeźroczystości. Dotyczy to metod folii lateks i DTG. Dla sublimacji, można je wykonać.

Przed wysłaniem grafiki sprawdź czy żaden z obiektów nie zniknął z grafiki, czy kolory na pewno są odpowiednie, a w treści nie ma błędów. Po akceptacji projektu, zostanie zlecony na produkcję. W tym momencie nie będzie już wtedy możliwości poprawienia błędów. Oprócz poprawnie przygotowanej grafiki konieczne jest jej sprawdzenie wg. minimalnych parametrów dla danej metody.

Wszystkie zamówienia sprawdza indywidualnie przyznany konsultant. Pozostawiamy Tobie pomocniczą ściągę.

podział metod znakowania

Orientacyjne parametry druku

*ostateczne parametry zostaną wyznaczone na podstawie końcowego wzoru.

Dodatkowe wytyczne dla sublimacji

  • maksymalny poziom nafarbienia nie może przekraczać 300% (suma wartości CMYK),
  • dla głębokiej czerni obowiązują wartości CMYK to C:70 M:60 K:100

Powyższe informacje pomogą Państwu przygotowanie poprawnych plików do druku. W razie problemów dysponujemy własnym studiem projektowym. Mogą Państwo zlecić wykonanie projektu jednemu z naszych grafików. Zachęcamy do sprawdzenia naszego cennika usług.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

71,029 Klientów
167,092 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku