Jeżeli od zawsze fascynowało Cię tworzenie i projektowanie ubrań, na pewno myślałeś o tym jak samemu się za to zabrać. Tworzenie nowych i modyfikowanie starych ubrań to niesamowita pasja. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Dziś stworzyliśmy dla Was mały poradnik dla początkujących – jak nauczyć się szyć. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury.
Nauka szycia na maszynie – od czego zacząć?
Chodź moja Babcia do dziś modyfikuje swoje ubrania szyjąc ręcznie (i wychodzi jej to znakomicie!), to jednak więcej możliwości da nam nauka szycia na maszynie. Jeżeli nie posiadasz takiej w domu, to pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniego modelu. To będzie ważny krok, ponieważ musisz wybrać produkt, który posłuży Ci na lata. Najlepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego, żeby móc porozmawiać ze sprzedawcą o konkretnych modelach. Osoba, która zna się na sprzęcie będzie mogła dobrać produkt odpowiadający Twoim potrzebom. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo modeli i rodzajów maszyn do szycia. Dzielą się one na kilka podstawowych kategorii:
-
Maszyna do szycia mechaniczna
Jest to najbardziej klasyczny produkt – zbliżony do pierwowzoru maszyny do szycia z XIX w. Często wybierana przez osoby starsze, ponieważ wolą coś sprawdzonego, niż testować nowinki technologiczne, ale dla początkujących jest to równie dobra opcja.
-
Maszyny do szycia elektroniczne
Tutaj mamy do czynienia z rozwojem technologicznym – w większości modeli znajdziemy np. elektroniczne wyświetlacze, które pomagają w doborze np. ściegów.
-
Maszyny do szycia komputerowe
Najbardziej zaawansowane. Mają wbudowaną pamięć, dzięki czemu możemy zapisywać sobie konkretne sekwencje wzorów czy ściegów.
No dobrze, znamy już kategorie, a jaki model najlepiej wybrać na początek? Dopiero zaczynasz, więc Twoje wymagania są inne niż osoby zaawansowanej. Na pewno nie koniecznym jest inwestowanie od razu w najdroższe i najbardziej zaawansowane sprzęty. Łatwiej będzie rozpocząć na klasykach lub elektronicznych maszynach.
Jakie cechy powinna mieć pierwsza maszyna? Warto zwrócić uwagę na ilość oferowanych ściegów. Płynną regulację szerokości i gęstości ściegu. Możliwość zmiany położenia igły – ta funkcja może być bardzo przydatna. Dodatkowo przyda się także nawlekacz do igły, nożyk do obcinania, regulacja docisku, czy możliwość pozycjonowania igły.
Warto przy zakupie zwracać uwagę na producenta. Nie inwestuj w “no-name”, bo może się okazać, że wyrzucisz pieniądze w błoto. Korzystając z zaufanych marek, masz pewność, że produkt jest dobry i odpowiednio przystosowany. Polecane marki to np. Brother, Janome i Juki. Pamiętaj, że wybór maszyny należy do Ciebie i musi być dopasowany do Twoich preferencji.
Podstawy szycia
Kiedy już wybierzesz swój idealny model maszyny do szycia, czas na teorię i praktykę. Możliwości rozpoczęcia jest wiele – możesz znaleźć interesujący kurs, na którym na pewno zdobędziesz odpowiednią wiedzę na początek, czyli podstawy szycia. Możesz zakupić poradniki, które też wprowadzą Cię w świat krawiectwa. Możesz także skorzystać z mocy Internetu, oglądając filmiki tutorialowe lub czytając tematyczne artykuły. My dzisiaj nakreślimy jak wyglądają podstawy rozpoczęcia przygody z szyciem.
Jeżeli zdecydujesz się na naukę w domu, jest to na pewno dłuższa droga, ale bardzo satysfakcjonująca. Jeżeli to Twoje marzenie, ale uznajesz że nie masz talentu, to jesteś w błędzie. Talent nie jest tu najważniejszy, bo nauka szycia to przede wszystkim kwestia wprawy. Im więcej szyjesz tym zdobywasz większe doświadczenie. Zacznij od prostych produktów, od małych przeróbek. Im dalej zajdziesz, tym większe rzeczy będziesz mógł tworzyć. Na początek nauka – poczytaj artykuły, obejrzyj tematyczne filmiki – będziesz wiedział jak zacząć – nie ma tu miejsca na pośpiech. Warto znaleźć odpowiednie wykroje i rozpocząć od prostych ubrań typu czapka czy bandana. Musisz także zaopatrzyć się w odpowiednie materiały do szycia, dlatego zapoznaj się z artykułami opisującymi różnice pomiędzy dzianiną a tkaniną. Maszynę już masz, pamiętaj też o akcesoriach – musisz kupić nici, igły i produkty pomocnicze.
Najważniejsze przy kolejnych etapach nauki jest korzystanie z wykrojów. Znacznie ułatwi to planowanie ubrań i szycie. Z odpowiednim przygotowaniem będziesz tworzyć cuda.
Szycie na maszynie krok po kroku
Nauka obsługi maszyny do szycia nie musi być trudna. W tym także pomogą nam poradniki i tutoriale, ale także oczywiście instrukcja obsługi danego modelu maszyny.
Przed podjęciem działań, poznaj ściegi maszynowe – wyróżniamy szew prosty, szew wsteczny, szew dekoracyjny/zygzakowy. Przetestuj je na kartce papieru. Jeżeli je opanujesz, masz już podstawy.
Później zacznij ćwiczenia od kawałka materiału – wybierz najlepiej tkaninę, bo jest bardziej stabilna od dzianiny. Wykonuj podobne ćwiczenia jak na kartce. Po tym jak będziesz pewien możesz zacząć działać z małymi projektami. Ważne też żeby nauczyć się rozpoczynać i kończyć szew. Przed Tobą także nauka utrzymania prostego przeszycia, jednak to tylko kwestia wprawy.
Szycie ubrań – co na początek?
Kiedy przejdziesz już podstawowe etapy nauki, możesz zacząć kompletować potrzebne akcesoria. Maszynę i potrzebne do niej przyrządy już masz, możesz teraz zainwestować w magazyny, które będą miały podstawowe wykroje. Przyda się to na początek. Później zacznij dobierać materiały z których będziesz szyć. Jak wspomnieliśmy najlepiej zaczynać od tkaniny, bo będzie łatwiej się z nią pracowało. Szukaj dobrych producentów tkanin i zamawiaj potrzebne ilości. Oprócz tego zaopatrz się w nici w odpowiednich kolorach i grubościach. Musisz mieć w czym wybierać, więc dobrze przemyśl, jakie kolory będą Ci potrzebne. Dobierz odpowiednie igły do ściegu czy materiału – to również bardzo istotna kwestia. Kiedy już podstawy szycia na maszynie masz opanowane, będzie szło coraz łatwiej. Im bardziej będziesz zaawansowany tym lepiej będzie Ci szło i ograniczać Cię będzie jedynie wyobraźnia.
To jak zacząć szyć? Podsumowanie
Czas na małe podsumowanie. Szycie ubrań może być bardzo łatwe, przy odpowiednim zaangażowaniu, cierpliwości i praktyce. Od czego zaczynamy? Od nauki teorii. Sam wybierasz czy chcesz iść na kurs krawiecki, czy zakupisz odpowiednie poradniki i magazyny, a może skorzystasz z dóbr Internetu i tam zasięgniesz wiedzy z artykułów i tutoriali. Dobierz odpowiednią maszynę do szycia względem swojego zapotrzebowania. Kup akcesoria do szycia – nici, igły, nożyczki, szpulki, szpilki, agrafki, kredę i centymetr krawiecki. Później po pierwszych naukach, możesz rozpocząć dobór materiałów i pierwsze szycia produktów. Droga do szycia ubrań może wydaje się skomplikowana, ale każdy jest wstanie poradzić sobie z tym tematem. Trzymamy za Was kciuki!