• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk na koszulkach – jak powstaje?

17 lutego 2022

Sitodruk to bardzo trwała i inspirująca metoda znakowania. Znana jest nam już od lat i towarzyszy nam na różnych ubraniach i nie tylko. Jeżeli zastanawiało Cię jak powstaje sitodruk na koszulkach, to dobrze trafiłeś. Powiemy sobie dzisiaj na czym polega sitodruk oraz jak wygląda proces powstawania takich koszulek. Zapraszamy do naszego artykułu!

Co to jest sitodruk?

Na początku przypomnimy sobie czym jest sitodruk. Sitodruk to technika z tysiącletnią tradycją. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W naszej firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk na koszulki to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie, dlatego doskonale sprawdzi się on w przypadku umieszczenia na koszulce logotypu firmy.

Sitodruk na koszulkach

Koszulki to najczęściej wybierane elementy garderoby do znakowania. Sitodrukiem można znakować koszulki zarówno bawełniane jak i poliestrowe (wtedy używa się innych farb).

Proces znakowania sitodrukiem

Sprawdźmy jak wygląda krok po kroku metoda znakowania sitodruku na koszulkach. Pierwszym elementem procesu jest przygotowanie tzw. klisz. Każdy plik graficzny, który zostanie przekazany do druku musi mieć odseparowane wszystkie kolory (jeśli w pliku występuje więcej niż jeden kolor). W przypadku kiedy grafikę stanowi kilka kolorów (maksymalnie 6), separację plików wektorowych wykonuje się zazwyczaj w corelu (następuje wtedy rozłączenie poszczególnych elementów o konkretnych kolorach i ich zapisanie jako osobne pliki, gotowe do wydruku na ploterze do klisz). W przypadku jednak, jeśli mamy do czynienia z grafiką pełnokolorową, rozbarwienia dokonuje się w Photoshopie (maksymalnie do 6 kolorów, określonych wg palety Pantone). Klisza dla grafiki pełnokolorowej posiada zatem drobne „oczka” w mniejszym lub większym natężeniu iw różnych rozmiarach, które określają stopień pokrycia kolorem dla każdej warstwy, który w rezultacie daje pożądany kolor – jest to nic innego, jak raster.

Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie. Najważniejszym elementem naświetlania jest emulsja światłoczuła, która musi być przechowywana w ciemni, ze względu na swoją wrażliwość właśnie na światło. Emulsję tą nakłada się jednolicie na całą powierzchnię sita, po czym suszy się ją przez kilka minut w “suszarce” do sit. Następnie w naświetlarce kładzie się kliszę, a na to sito z emulsją światłoczułą. Sito zamyka się w urządzeniu naświetlającym, co sprawia, że cała powierzchnia emulsji światłoczułej naświetla się i utwardza (poza elementem czarnym, zadrukowanym, który blokuje przepływ światła – w tym miejscu emulsja pozostaje “miękka”).

Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia. Pod wpływem mycia emulsja w nieutwardzonych miejscach rozpuszcza się, a na sicie, w miejscu gdzie nałożona została klisza, tworzą się drobne punkty, przez które później przechodzić będzie farba. Podczas wymywania trzeba uważać, aby emulsja nie była narażona na działanie wody zbyt długo, ponieważ nawet utwardzona emulsja przy dłuższym działaniu wody może ulec rozpuszczeniu.

Po umyciu sita, należy ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku.

Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli. Jeśli druk odbywa się na karuzeli automatycznej, rakiel samodzielnie rozprowadza równomiernie farbę na powierzchni znakowanego materiału. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb.

Nadruki na koszulki sitodrukiem, sprawdzą się idealnie przy kilkukolorowych wzorach (idealnie odwzorowuje wybrany kolor Pantone), ale dobrze radzi sobie również z pełnokolorowymi grafikami.

Jak dbać o odzież z sitodrukiem

Koszulki z nadrukiem sitodruk, mają bardzo trwałe znakowanie jeżeli będziemy przestrzegać zasad prania odzieży z nadrukiem:

  • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  • Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  • Nie stosować mocnej chemii,

Przy stosowaniu się do powyższej instrukcji, nasze koszulki posłużą nam na przynajmniej 150 prań.

Czy sitodruk jest drogi?

Sitodruk wymaga przygotowalni, dlatego jego nakład opłacalny jest od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Na cenę wpływa nakład, rodzaj materiału, krój odzieży, wielkość znakowania, ilość użytych w nadruku kolorów, wybrane farby. Im wyższy nakład tym cena za sztukę będzie niższa. Ta metoda idealnie sprawdzi się dla koszulek firmowych czy koszulek eventowych.

Sitodruk jest bardzo trwałą metodą, świetnie wyglądającą na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem tej metody, masz wątpliwości co do wyboru materiałów, czy przygotowania plików – skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą w każdej kwestii dotyczącej zamówienia i przeprowadzą Cię przez cały proces od początku do końca.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

71,029 Klientów
167,092 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku