• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jakie są różnice pomiędzy tkaniną i dzianiną?

1 lipca 2022

Jeżeli planujesz stworzyć własną markę odzieżową, albo chcesz zagłębić się w tematykę materiałów odzieżowych, na wstępie ważne jest żeby wiedzieć jaka jest różnica między tkaniną a dzianiną. W tym artykule przygotowaliśmy Wam mały poradnik jak rozpoznać te rodzaje materiałów. Zobacz czym jest tkanina a dzianina i zacznij świadomą produkcję.

Czym jest tkanina?

Mówiąc językiem Wikipedii tkanina to materiał włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Proces wytwarzania tkaniny nazywa się tkaniem i wykonywany jest na krosnach tkackich (ręcznych lub mechanicznych). Półproduktem do produkcji tkanin jest przędza tkacka.

Tkaniny nie są rozciągliwe, raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy. Odmienny sposób produkcji tkanin i dzianin sprawia, że te materiały różnią się przede wszystkim rozciągliwością i odczuciem w noszeniu.

Jako główne rodzaje materiałów wyszczególniamy takie z włókien naturalnych, syntetycznych i sztucznych. Oprócz tego wyróżniamy rodzaje tkanin na podstawie splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się.

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Czym jest dzianina?

Dzianina to płaski wyrób włókienniczy powstający przez tworzenie rządków lub kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Przędza w dzianinie ma bardzo duże wrobienie, dzięki czemu dzianina jest bardzo elastyczna i rozciągliwa we wszystkich kierunkach. To z nich wykonane są zwykłe dresy, swetry czy czapki.

Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki na szydełkarkach lub też jednej, lub wielu osnów, na osnowarkach. Dzianiny mogą być gładkie, wzorzyste, ażurowe, fakturowane lub z okrywą włókienną. Tworzone są na maszynach dziewiarskich lub przy małej produkcji np. domowej na drutach czy szydełku.

Jakie są rodzaje dzianin? Tutaj również jak w przypadku tkanin możemy wyszczególnić włókna naturalne, syntetyczne oraz sztuczne. Natomiast względem splotu, wyróżniamy dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe.

Najprostszym sposobem na zobrazowanie sobie jak powstaje dzianina jest przypomnienie sobie jak ktoś robi na drutach – ma jedną nić przy pomocy której zaplata oczka łącząc je ze sobą. Poziomo mamy oczka, a pionowo kolumienki. Tak samo działa to w przemysłowym tworzeniu dzianin, po prostu nici są cieńsze a oczka mniejsze. Dzięki formowaniu przędzy oczka, nić jest mocno pofalowana, dzięki czemu materiał jest rozciągliwy. To ogromna zaleta dla ubrań z nich wykonanych, one w przeciwieństwie do tkanin, nie potrzebują zaszewek czy zapięć, nawet przy dopasowanych modelach. Niestety są także minusy takiej rozciągliwości, ponieważ takie ubrania często się odkształcają.

Tkanina a dzianina – podstawowe różnice

Zastanawiacie się jaka jest podstawowa różnica w tworzeniu tych materiałów? Tkaniny są tkane na krosnach, a dzianiny tworzone na maszynach dziewiarskich lub przy małej produkcji np. domowej na drutach czy szydełku. To właśnie ten odmienny sposób produkcji sprawia, że te materiały różnią się przede wszystkim rozciągliwością i różnicą w noszeniu.

Oba mogą powstawać z takich samych włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza, ale są zbudowane inaczej. Nici w tych materiałach zaplatane są w inny sposób, a to sprawia że dzianiny są elastyczne i miękkie i to z nich wykonane są zwykłe dresy, swetry, czapki, natomiast tkaniny są nierociągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy.

Druk na tkaninach i dzianinach

Zasady prania odzieży z nadrukiem

Druk na tkaninach i dzianinach jest możliwy wieloma metodami znakowania. Jest to:

  • sitodruk,

  • termotransfer,

  • druk cyfrowy,

  • folie flex, flock i lateks,

  • haft komputerowy,

W zależności od rodzaju materiału i produktu będziemy dobierać odpowiednią metodę znakowania. Każda z nich ma trochę inną trwałość przy zachowaniu zasad odpowiedniego prania odzieży z nadrukiem. Sprawdzimy teraz, jak dokładnie wygląda ocena trwałości dla każdej z wymienionych metod.

Sitodruk – jest to trwała metoda znakowania, dlatego można pozwolić sobie na pranie jej w 50 stopniach. Nadruk na długo zachowa swoją pierwotną formę. Zakłada się, że żywotność takiego nadruku to około 100 prań.

Termotransfer – jest to metoda bardzo powiązana z sitodrukiem, nie bez przyczyny jego drugą nazwą jest sitodruk pośredni. Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Druk cyfrowy – nadruk cyfrowy na tkaninie, powinien być prany inaczej niż przy sitodruku i powinnyśmy pozostać przy zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Folia flex/flock – tutaj zastosujmy pranie w temperaturze 30-50 stopni. Są to trwałe nadruki, ponieważ przy zastosowaniu instrukcji powinny przetrwać ponad 500 prań.

Folia lateksowa – podobnie jak przy flexie zastosujemy temperaturę 30-50 stopni. Tutaj trwałość ocenia się na około 100 prań.

Haft komputerowy – jest to najtrwalsza metoda znakowania. Nie mamy określonej temperatury prania, ponieważ nie wpływa to na jakość haftu. Dla bezpieczeństwa odzieży możemy ją prać od 30-90 stopni. Haft jest praktycznie niezniszczalny, jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie.

Na koniec mamy dla Was krótką instrukcję prania odzieży z nadrukiem, dzięki której będziemy mogli cieszyć się piękną odzieżą przez długi czas.

  1. Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  2. Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  3. Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  4. Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  5. Nie stosować mocnej chemii,

Mamy nadzieję, że powyższa treść pozwoli Wam na zrozumienie różnic i teraz żadna tkanina lub dzianina nie będzie Wam obca! W razie potrzeby polecamy skonsultować się z naszym Biurem Obsługi Klienta, które odpowie na wszystkie wasze pytania dotyczące produkcji odzieży i wykonywania nadruków.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

71,003 Klientów
167,044 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku