Zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami, każdy plik wysłany do drukarni powinien być wcześniej odpowiednio przygotowany do realizacji. Dla zachowania satysfakcjonującej jakości sitodruku kluczowe są m.in.: rozdzielczość, format, a także zagospodarowanie spadów i marginesów.
Standardowy plik przygotowany do sitodruku
Osoby, które są zdecydowane na sitodruk powinny dostarczyć gotowy projekt w jednym ze standardowych formatów akceptowanych przez drukarnię, np.
- .pdf (format uniwersalny)
- .ai (Adobe Illustrator) *
- .cdr (Corel Draw) *
* w przypadku tych formatów kluczowym jest, aby wszystkie treści zostały wcześniej przekształcone na krzywe. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest .pdf o odpowiednio dużej rozdzielczości (jeśli w projekcie pojawiają się np. bitmapy) w palecie CMYK oraz z odpowiednio zagospodarowanymi przestrzeniami wolnymi na marginesy i spady. Przed eksportem projektu do formatu .pdf warto zadbać o możliwie najniższy poziom kompresji obrazu.
Czy do druku sitowego można wykorzystać bitmapy?
Bitmapy mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy sitodruku tutaj podstawowym warunkiem jest jednak dostarczenie projektu o odpowiednio dużej rozdzielczości, tj. na poziomie 300 dpi. Materiały o mniejszej rozdzielczości (niezależnie od formatu, np. psd, .tiff itd.) mogą zostać wykorzystane do druku, ale należy liczyć się z mało satysfakcjonującą jakością np. przy 200 dpi i większym formacie mogą pojawiać się artefakty w postaci sztucznie namnożonych plam pikseli.
Podstawowa przestrzeń kolorów: CMYK
Do zastosowań poligraficznych wykorzystywane są kolory z palety CMYK, dlatego każdy projekt wcześniej stworzony w oparciu o RGB powinien zostać odpowiednio skonwertowany. Warto podkreślić, że na etapie optymalizacji projektu kluczowe znaczenie odgrywa także sam monitor nieskalibrowana matryca może być powodem, dla którego w druku materiały będą prezentowały się nieco inaczej. Każdy projekt przeznaczony do realizacji w sitodruku powinien być wcześniej skonsultowany z obsługą drukarni.