• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Siatka do sitodruku – wszystko co musisz wiedzieć

17 lutego 2023

Jednym z ciekawszych procesów znakowania odzieży jest sitodruk. To nie tylko jedna z najstarszych metod znakowania, ale także jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych metod po dziś dzień. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka lub chcesz dobrze przygotować się do zamówienia to zostań z nami, ponieważ dzisiaj powiemy sobie co to jest siatka do sitodruku oraz co powinieneś o niej wiedzieć przed zleceniem druku.

Sitodruk w pigułce

Sitodruk jest to jedna z najstarszych metod znakowania. Podobny staż ma haft, który teraz jest znany jako haft komputerowy. Druk sitowy wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Tą metodę stosuje się na tkaninach, drewnie, papierze, szkle czy ceramice. Druk na tkaninie wykonywany jest bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. Sitodruk to metoda bezpośrednia znakowania odzieży, w której wymagana jest przygotowalnia. W związku z tym sitodruk jest opłacalny od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Dla mniejszych nakładów, możesz zdecydować się np. na druk cyfrowy czy folie flex/lateks.

Jak wygląda proces znakowania? Zanim nadruk pojawi się na odzieży, przechodzi kilka etapów przygotowania. Pierwszym elementem procesu znakowania jest przygotowanie tzw. klisz. W zależności od projektu przygotowywane są inne klisze. Kolejnym etapem jest przygotowanie siatki do sitodruku czyli naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie.

Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia i ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku. W firmie Reflect mamy do wyboru: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne.

Jaką funkcję pełni siatka sitodrukowa?

Siatka sitodrukowa stanowi szkielet sita, koniecznego do wykonania sitodruku na odzieży. Najczęściej wykonywana jest z poliestru lub poliamidu. Włókna tego materiału powinny być wytrzymałe na rozciąganie, ścieranie się i obciążenia (np. od rakla). Musi być także odporne na środki chemiczne, które wykorzystywane są przy drukowaniu i myciu sit. Ważne są także pozostałe wytyczne siatki takie jak grubość siatki, jakość czy średnica włókien.

Najlepsze siatki wykonane są z poliestru, ponieważ te z poliamidu wchłaniają więcej wody co wpływa na ich stabilność wymiarową.

Proces znakowania sitodrukiem

Po przygotowaniu klisz, oraz naświetleniu sita należy je zamocować na jednym z ramion karuzeli maszyny sitodrukowej. Odpowiednia siatka do sitodruku jest bardzo ważna, ponieważ to przez nią nakładany jest nadruk na odzież. Dobrze dobrane parametry siatki pozwalają na szczegółowe znakowanie. Po przygotowaniu maszyny, drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli z sitami), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb. Kiedy koszulka przejdzie już przez tunel, mamy gotowy produkt. Nadruk jest naniesiony na odzież i będzie służył na długo!

Sitodruk jest świetnie wyglądającą metodą znakowania na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Dodatkowo znakowanie jest bardzo trwałe – przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu, wymiaru oraz kolorów użytych w projekcie.

Jak przygotować pliki do druku sitodrukiem?

Na koniec przygotowaliśmy mały poradnik do przygotowania grafiki pod sitodruk. Znakowanie odbywa się przy pomocy plików wektorowych, ewentualnie bitmapowych w wypadku nadruku fullcolor. Plik wektorowy powinien zostać odpowiednio przygotowany. Obiekty, teksty i obrysy muszą być zamienione na krzywe. Kolory powinny zostać określone w kolorystyce PANTONE Solid Coated. Wymiar powinien być taki, jaki chcemy nanieść na odzież. Plik zapisujemy do formatu pdf. Nie wysyłamy grafik w formatach otwartych typu .cdr czy .ai, ponieważ różnice wersji programów mogą zniekształcić projekt. Nasi konsultanci przed produkcją sprawdzą Twój plik i poinformują o ewentualnych koniecznych poprawkach.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Was ciekawy i pomocny. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na ten temat lub macie jakieś pytania, nasi konsultanci z chęcią pomogą przy zamówieniu – skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez czat.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

70,340 Klientów
165,820 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku