Zdarzyło Ci się, że drukarnia, która miała zrobić dla Twojej firmy nadruki na koszulkach za pomocą metody druku cyfrowego DTG cofnęła projekt i poprosiła o zapisanie go w CMYKu? Jaką właściwie ma to różnicę? Czym tak w ogóle jest RGB i CMYK i dlaczego tak szalenie ważne jest poznanie tej różnicy przed wysyłką projektu do druku? Pytań nasuwa się sporo, dlatego nie zwlekajmy i powiedzmy sobie, o co tutaj chodzi.
RGB – co to?
Nazwa tego modelu powstała dzięki użyciu pierwszych liter trzech kolorów w języku angielskim:
– Red
– Green
– Blue
Możemy się domyślić, że RGB tworzą trzy podstawowe kolory – czerwony, zielony oraz niebieski. Z paletą tych kolorów spotykamy się patrząc na urządzenia cyfrowe, czyli np. komputer, tablet, telewizor. Z podstawówki wiemy, że z barw, na które składa się RGB możemy uzyskać niezwykle szeroki wachlarz barw pochodnych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w skład modelu RGB wchodzą wiązki światła, które krótko mówiąc nie odbijają się od żadnych przedmiotów, tylko wędrują bezpośrednio z ekranu cyfrowego do oczu. RGB wykorzystuje się w urządzeniach, które analizują oraz wyświetlają obraz.
Czym zatem jest CMYK?
CMYK natomiast powstaje z czterech najbardziej podstawowych farb przeznaczonych do druku:
-Cyan
-Magenta
-Yellow
– blacK – Kluczowy kolor
Dzięki tym kolorom jesteśmy w stanie uzyskać niezliczoną liczbę barw w druku, poprzez mieszanie ich ze sobą. Przestrzeń barwna CMYK przeznaczona jest stricte do druku, dlatego mamy odpowiedź na nasze główne pytanie. Należy pamiętać, że przekonwertowanie z RGB na CMYK najlepiej wykonać na samym końcu naszego projektowania.
Podsumowując
W druku cyfrowym, jak zresztą w każdym innym rodzaju druku używamy modelu CMYK, jeśli natomiast obraz ma nam jedynie służyć do odczytu czy analizy z powierzchni monitora używamy modelu RGB.