Bardzo często rozmawiając o sitodruku przewijają się pytania dotyczące temperatury i ogólnego suszenia wydruków. Najprościej mówiąc- farba musi być sucha. Jednak nie jest to wbrew pozorom tak prosta sprawa.
Pracując (przykładowo) na maszynie automatycznej 10-cio paletowej wyposażonej w dwie stacje suszące tzw. flash’e istnieje możliwość przesuszania nadrukowanej farby przed nałożeniem kolejnej warstwy farby. Istotną, pozytywną cechą stacji suszących jest to, że można w zależności od potrzeb zmieniać moc i czas grzania lamp. Dodatkową funkcją ułatwiającą wysuszenie nadruków jest wyłączenie poszczególnych sekcji lamp. Dzięki temu bardzo „ciepła lampa – grzałka” nie spowoduje, że zżółknie np. kołnierzyk koszulki polo.
Stacje suszące międzydrukowe są bardzo ważne zarówno w produkcji jednokolorowej jak i wielokolorowej. W przypadku produkcji jednokolorowej możemy rozgrzać do odpowiedniej temperatury blaty- stoły na których znajduje się koszulka do nadruku- to sprawi, że kolor będzie ładnie pokrywał koszulkę, a klej używany do mocowania koszulki będzie aktywowany. W przypadku produkcji wielokolorowej dochodzi jeszcze fakt, że suszone kolory nie przyklejają się pod siatkami z kolejno drukowanymi kolorami. Wspomniana wcześniej stała temperatura stołów drukowych różni się wraz ze zmianą rodzaju farby użytej w produkcji czy materiału.
Jeśli docelowym materiałem jest bawełna i użyta jest farba plastizolowa , temperatura żelowania farby (suszenie między drukiem kolorów) powinna wynosić ok. 110 °C, natomiast temperatura suszenia końcowego na całej powierzchni ok. 150° C. Jeśli użyta jest np. farba wywabowa temperaturę żelowania należy zmienić na ok. 90°C, a suszenia końcowego na ok. 180°C.
Nie można wprost określić stałej temperatury suszenia i żelowania ponieważ jest bardzo wiele czynników wpływających na utrwalanie farby:
Rodzaj farby
Pod każdy rodzaj użytej farby należy zmieniać temperatury- w przypadku plastizoli temperatura będzie dużo wyższa niż w przypadku druku farbą rozpuszczalnikową, która nie lubi zbyt dużego ciepła.
Producent farby
Każdy producent w karcie specyfikacji produktu podaje swoje przetestowane (sprawdzone- najbardziej optymalne) temperatury, które należy wdrożyć na produkcji , należy jednak pamiętać, że wszystkie z góry określone temperatury należy dostosować do sprzętu, na którym wykonywana jest produkcja, a to wiąże się z próbami i testami, które pozwolą wybrać najlepszą temperaturę. Tuneli suszących jest naprawdę szeroka gama wyboru, a różnią się one między sobą długością, szerokością, rodzajem nagrzewania itp.
Rodzaj materiału
Koszulkę bawełnianą możemy poddać dość wysokiej temperaturze, natomiast dużo niższą należy użyć w przypadku druku na nylonie, poliestrach czy polipropylenowych materiałach.
Cały czas mówi się o odpowiednio wysokiej temperaturze, jednak należy pamiętać, że farba również może być narażona na przegrzanie co sprawi, że po tunelu suszącym będzie bardzo błyszcząca. Jest to wynik spalonej farby, która może się kruszyć i nie być trwała. Również materiał drukowy może ulec zniszczeniu- biała koszulka zżółknie, powstaną nadpalone plamy, torby poliestrowe -skurczą się, będą bardzo pomarszczone.
Profesjonalnym podejściem do pracy jest używanie specjalnych przyrządów do stałych odczytów temperatury. Są to np. pirometry czy laserowe wskaźniki. To dzięki nim można pod stałą kontrolą sprawdzać jakość suszenia nadruku.
Do każdej produkcji podchodzi się indywidualnie. Przyjmuje się oczywiście z góry określone normy np. producenta, ale tylko stała kontrola zapewni nam najlepszą jakość. Wszystkie wprowadzane w produkcji zmiany należy monitorować. Przykładowo- przyśpieszenie obrotu taśmy w tunelu (ruchomy element dzięki, któremu koszulka przemieszcza się wzdłuż tunelu suszącego) może spowodować niedogrzanie farby ponieważ zbyt krótko będzie pod wpływem ciepła. Z kolei jeśli taśma będzie miała zbyt wolny przesuw może dojść do przegrzania.
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana temperatura żelowania i suszenia całej powierzchni nadruku jest głównym czynnikiem, który ma wpływ na wytrzymałość nadruku sitodrukowego!
Jeżeli chcesz, abyśmy wykonali dla Ciebie druk sitowy, koniecznie zajrzyj pod adres https://www.reflect.pl/sitodruk.html