• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Bawełna czesana a półczesana – jakie są różnice i którą wybrać na firmowe T-shirty?

25 marca 2025

Temat materiałów odzieży jest nam coraz bliższy i coraz więcej osób świadomie podejmuje decyzje zakupowe. Zależy nam na dobrej jakości ubraniach, które będą odpowiednie dla ciała, a także będą dobrze prezentować się na dłuższą metę. Dlatego tak ważne jest edukowanie się w tym zakresie. Dzisiaj powiemy sobie czym jest bawełna czesana a półczesana. Jaki rodzaj sprawdzi się do Waszego zamówienia? I co ma wpływ na jakość odzieży? Zapraszamy do lektury.

Bawełna czesana a półczesana – co to za różnica?

Bawełna to materiał naturalny, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji odzieży. Jest bardzo lekka co poprawia komfort noszenia i dzięki temu sprawdza się zarówno latem jak i zimą. Bawełna może występować w różnych formach – jako np. satyna czy jeans. 

Jedną z największych zalet bawełny jest wysoka zdolność do pochłaniania wilgoci oraz duża odporność na rozciąganie. Dodatkowo ten materiał nie uczula więc idealnie sprawdza się do produkcji bielizny czy odzieży dziecięcej. Wyróżniamy dwa rodzaje przędzenia bawełny – ring spun i open end – przędzenie bezwrzecionowe. Ring spun dzieli się na bawełnę czesaną i bawełnę półczesaną. Przędzenie bawełny czesanej jest o wiele dłuższe i wykorzystuje się do niej wysokogatunkową bawełnę. Taki produkt finalnie jest przyjemniejszy w dotyku. Przy ring spun, możemy spotkać się z dwoma oznaczeniami – bawełnę czesaną (Combed Cotton) wykonaną wyłącznie z cienkich, wysokogatunkowych włókien bawełny uprawianej w odpowiednim klimacie, oraz bawełnę półczesana (Half-Combed Cotton). 

Bawełna open-end jest szorstka w dotyku, nie ma efektu połysku. Wydaje się grubsza, ale jest to mylne wrażenie. Włókna nie są tak mocno ubite jak przy bawełnie ring-spun. Nawet bawełna półczesana jest o prawie 60% lepsza jakościowo niż open end.

Bawełna czesana a półczesana - co to za różnica?

Co ma wpływ na jakość bawełny?

Nie tylko odpowiedni materiał, ale duży wpływ na późniejszą jakość ma odpowiednie pranie odzieży. Ważne przed przystąpieniem do pielęgnacji, przeczytać dokładnie metkę producenta, która pomoże nam wybrać odpowiednie ustawienia pralki lub zakomunikuje nam o konieczności prania ręcznego. Jeżeli bawełna będzie odpowiednio prana, na pewno posłuży nam na długie lata – bez rozciągnięć i zmechaceń.

Podstawową zasadą prania jest dzielenie odzieży kolorystycznie oraz według zalecanej temperatury prania. Grube materiały można spokojnie prać w wysokiej temperaturze, ale lżejsze lepiej ustawić na 40-50 stopni. Kolorowa bawełna powinna być zazwyczaj prana w niższej temperaturze i najbezpieczniej będzie wybrać 30-40 stopni. Materiały z domieszką należy również traktować inaczej, dlatego tak ważne jest sprawdzanie metek.

Pranie bawełny z nadrukiem

Pranie bawełny z nadrukiem

Zaczniemy od podstaw oraz od zasad prania odzieży z nadrukiem. To wcale nie jest trudne, dlatego nie obawiaj się, że wprowadzenie zmian zajmie Ci dużo dodatkowego czasu. Oto podstawowa instrukcja prania odzieży z nadrukiem:

  • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,
  • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,
  • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,
  • Nie korzystać z automatycznego suszenia,
  • Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady prania z każdą z metod znakowania. Jeżeli jednak znasz dokładnie rodzaj nadruku jaki został naniesiony na Twoją odzież, możesz także zastosować się do poniższych instrukcji:

Sitodruk – jest to trwała metoda znakowania, dlatego można pozwolić sobie na pranie jej w 50 stopniach. Nadruk na długo zachowa swoją pierwotną formę. Zakłada się, że żywotność takiego nadruku to około 100 prań. 

Druk cyfrowy – tutaj pranie powinno się odbyć inaczej niż przy sitodruku i powinnyśmy pozostać przy zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Haft komputerowy – to jedna z najtrwalszych metod znakowania, tutaj nie mamy określonej temperatury prania, ponieważ nie wpływa to na jakość haftu. Dla bezpieczeństwa odzieży możemy ją prać od 30-90 stopni. Haft jest praktycznie niezniszczalny, jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie. 

Sublimacja – to kolejna z najtrwalszych metod znakowania. Nadruk na koszulce powstaje za pomocą reakcji chemicznej i wtapia się w materiał. Tutaj zastosujemy maksymalną temperaturę od 30-70 stopni. Taki nadruk prawdopodobnie nigdy nie zniknie z koszulki, prędzej sam materiał ulegnie uszkodzeniu.

Folia flex/flock – tutaj zastosujmy pranie w temperaturze 30-50 stopni. Są to trwałe nadruki, ponieważ przy zastosowaniu instrukcji powinny przetrwać ponad 500 prań. 

Folia lateksowa – podobnie jak przy flexie zastosujemy temperaturę 30-50 stopni. Tutaj trwałość ocenia się na około 100 prań.

Termotransfer – jest to metoda bardzo powiązana z sitodrukiem, nie bez przyczyny jego drugą nazwą jest sitodruk pośredni. Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Odzież fullprint – zazwyczaj znakowana sublimacją, jej trwałość jest bardzo wysoka. Prać powinniśmy ją w temperaturze 30-70 stopni.

Jeżeli chodzi o suszenie i prasowanie odzieży jest równie ważne co samo pranie. Mimo odpowiedniego prania bawełnianych koszulek, wszystko może zepsuć się właśnie podczas suszenia czy prasowania. Koszulka z nadrukiem, powinna schnąć naturalnie – najlepiej płasko rozłożona. Nie kładź odzieży na kaloryferach, czy innych źródłach ciepła, ponieważ to spowoduje pękanie nadruku. Dobrze jest również unikać pełnego słońca, ponieważ przez intensywne promieniowanie ultrafioletowe czarny lub kolorowy materiał szybko wyblaknie.

Prasowanie to etap, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Rozgrzane żelazko może się bowiem okazać zabójcze dla każdego nadruku na koszulce. Dlatego pamiętaj o przewróceniu koszulki na lewą stronę. Prasuj na możliwie najniższych ustawieniach temperatury, odpowiednich do zaleceń materiału odzieży. Możesz także skorzystać z alternatywy dla żelazka, czyli parownicy. Ona świetnie sprawdzi się do prasowania i nie naruszy Twojego nadruku.

Koszulki z nadrukiem czy bez muszą być odpowiednio pielęgnowane. Konserwacja odzieży jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas chce, żeby zarówno reklamowe jak i klasyczne koszulki, posłużyły na długo i dobrze wyglądały nawet po długim użytkowaniu. 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

72,004 Klientów
168,892 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku