• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Folia flex – jeden ze sposobów na znakowanie odzieży

26 kwietnia 2019

Często kiedy słyszymy – nadruk folią flex – obawiamy się nietrwałej naprasowanki. W tym artykule obalimy mity i przedstawimy na czym tak naprawdę polega znakowanie odzieży folią flex. Trwałe i efektowne zdobienia na tekstyliach to efekt znakowania właśnie folią flex.

Czym jest znakowanie flexem?

Nadruk tą metodą stosowany jest głównie przy mniejszych ilościach, folia flex sprawdza się bowiem przy wykonywaniu nadruków już od jednej sztuki. Projekt przygotowywany jest w formie wektorowej i przekazywany do plotera tnącego w odbiciu lustrzanym, który wycina go ze specjalnej gładkiej folii o jednolitym kolorze. Folie następnie są aplikowane na wybranym materiale poprzez wgrzanie ich w wysokiej temperaturze na prasie przemysłowej.

Nadruk po wprasowaniu go w materiał jest bardzo trwały – czyli zupełnie inaczej niż w wypadku zwykłej naprasowanki. Flex teoretycznie znosi wysokie temperatury prania (wg producenta nawet do 70ºC) oraz wirowanie. Aby jednak folia była trwała na materiale i z niego nie schodziła po pewnym czasie, należy stosować zasady prania odzieży z nadrukiem.

Folię można nanosić na różnego rodzaju odzież: sportową, roboczą, bawełnę, poliester czy jeans. W większości przypadków folia transportowa jest klejąca, co ułatwia pozycjonowanie nadruków. Pod spodem właściwej folii znajduje się niewyczuwalna warstwa kleju, aktywująca się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury. Parametry wgrzewania danej folii (temperatura, nacisk, czas) są uzależnione od jej budowy i przeznaczenia.

Jakie są rodzaje folii?

W ofercie posiadamy aż 12 różnych folii flex, od standardowych po efekty specjalne.

Najbardziej popularna jest folia standardowa lub sublistop dostępny w wybranych kolorach. Folia sublistop wykorzystywana jest tylko na odzież poliestrową – aby zapobiec migracji koloru. Z folii efektowych najczęściej polecamy folie metalizowane, brokatowe, fluorescencyjne czy folie odblaskowe.

* Kolory folii na stronie oznaczone koniczynką, przy zamówieniach poniżej 5 mb dostępne są od ręki.

Pozostałe folie są dostępne na zamówienie, czas oczekiwania w zależności od rodzaju – od 3 dni roboczych.

Jakie są zalety znakowania folią flex?

– brak kosztów przygotowalni, realizacje możliwe od jednej sztuki,

– wysoka trwałość znakowania,

– duża ilość kolorów i rodzai folii,

– pełne krycie kolorystyczne,

– duża dowolność miejsca znakowania (ograniczeniem są np. szwy),

– duże pole zadruku,

Jakie są minusy znakowania folią?

– nie jest opłacalna przy wysokich nakładach,

– brak możliwości wielokolorowych nadruków,

– minimalna wielkość detali 2-3 mm,

– druk wyłącznie z plików wektorowych,

Dobrej jakości folie posiadają certyfikat bezpieczeństwa Oeko Tex. Produkty odznaczone tym certyfikatem nie zawierają szkodliwych substancji w stężeniu mogącym negatywnie wpływać na stan zdrowia człowieka (pestycydów, chlorofenoli, barwników alergizujących i metali ciężkich), a więc mogą być stosowane również na ubrankach dziecięcych.

Pielęgnacja nadruków na odzieży

Stosowanie zasad prania odzieży z nadrukiem, jest konieczne przy każdej metodzie. W wypadku folii nie ma tak dużego znaczenia sposób prania, natomiast należy uważać podczas prasowania. Prasowanie materiału w miejscu, w którym znajduje się folia flex, możliwe jest jedynie po drugiej stronie (oczywiście jeśli sam materiał może być prasowany) – żelazko nie może bowiem bezpośrednio zetknąć się z folią.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

71,029 Klientów
167,092 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku