Przygotowane we właściwy sposób sito pozwala na realizację nawet setek zadruków techniką sitodruku. Dziś podpowiadamy – z czego składa się profesjonalne sito drukarskie i jak w domowych warunkach samodzielnie przygotować prostą alternatywę.
Z czego składa się standardowe sito?
Sito charakteryzuje się stosunkowo prostą budową na stalowej lub drewnianej ramie osadza się wytrzymałą, ale gęsto osadzoną siatkę (stalowa, jedwabna lub z tkaniny syntetycznej). Te wykorzystywane przez profesjonalne drukarnie charakteryzują się najwyższym poziomem dbałości o każdy detal, a do ich budowy na ogół wykorzystuje się lekkie aluminium. Osoby, które nie zajmują się komercyjną działalnością poligraficzną mogą wykorzystać jedwab, który zapewnia satysfakcjonujący poziom trwałości, a przy tym nie sprawia większych trudności przy oczyszczaniu sita pod wysokim ciśnieniem wody.
Gdzie kupić ramę do sita?
Amatorską ramę do sita można kupić np. w sklepie malarskim lub złożyć ją we własnym zakresie. Doskonale sprawdzi się lekkie i delikatne drewno, do którego siatkę z tkaniny naturalnej będziemy mogli w łatwy sposób osadzić np. przy wykorzystaniu zszywacza tapicerskiego.
Jedwabna siatka to gotowy produkt poligraficzny
Siatki do sitodruku można kupić w dowolnej hurtowni lub sklepie dla drukarzy. Co do przyjętej zasady im drobniejsza siatka, tym bardziej precyzyjny zadruk, ale i bardziej uciążliwa regularna pielęgnacja. Przy zastosowaniach amatorskich optymalnym rozwiązaniem będzie tania siatka, na którą składa się ok. 60 włókien przypadających na 1 cm.
Jak naciągnąć siatkę na sito?
Siatkę tniemy w taki sposób, aby zostawić przynajmniej 4-centymetrowy margines, który wykorzystamy do jej zamocowania do ramy za pomocą profesjonalnego zszywacza tapicerskiego. Przed przystąpieniem do naciągania jedwabiu na ramę warto go wcześniej zwilżyć w ten sposób będzie nieco lepiej rozciągliwy. Siatkę mocujemy zszywkami zaczynając od rogów leżących po przeciwnych stronach; dopiero z czasem przechodzimy do krawędzi bocznych.