Kiedy planujemy stworzenie własnej koszulki z nadrukiem, chcemy żeby był on wykonany w wysokiej jakości. Z pięknie odwzorowaną kolorystyką i wszystkimi szczegółami. Chcemy, żeby posłużył nam na długo. Wszystkie te wytyczne zapewni nam druk DTG, czyli druk cyfrowy. Jeżeli jesteś ciekaw, jak działa ta metoda to zapraszamy do naszego artykułu.
Dlaczego DTG nazywany jest drukiem bezpośrednim?
Metody znakowania, które nanoszone są bezpośrednio z maszyny na odzież czy gadżety, nazywamy drukiem bezpośrednim. Takim sposobem wykonywany jest właśnie nadruk DTG .
Na sam początek, przybliżmy sobie na czym polega w ogóle druk cyfrowy.
DTG czyli angielski skrót direct to garment, to jak wspomnieliśmy – metoda nadruku bezpośredniego. Wykonywana jest przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera, co pozwala zaoszczędzić na koszcie ich przygotowania i skrócić czas realizacji. Z tych samych względów możliwa jest niemal dowolna personalizacja (własny nadruk na koszulce np. z imieniem czy numerem) każdej pojedynczej kopii drukowanych materiałów. Również w związku z tym DTG jest opłacalne praktycznie od jednej sztuki. W firmie Reflect, znakowanie wykonywane jest maszynami, cenionej na świecie marki Kornit. Kornit Storm II, jest tak zaprojektowany, że zapewnia najwyższą jakość i trwałość druku.
Technologia DTG, w przypadku najpopularniejszych obecnie maszyn elektrofotograficznych, bardzo przypomina sposób pracy drukarki laserowej, chociaż nieporównywalnie przewyższają jakością i szybkością przygotowania wydruku. Wykonywane nadruki w kolorystyce CMYK są w bardzo dobrej jakości oraz z zapewniają świetne odwzorowanie kolorów, dlatego ta metoda idealnie nadaje się do pełnokolorowych grafik.
Jak przygotować projekt do druku DTG?
Pliki do znakowania drukiem DTG muszą być przygotowane w wysokiej jakości. Grafika musi mieć przynajmniej 300 dpi przy wymiarze rzeczywistym (1:1). Przykładowo jeżeli chcesz wydrukować zdjęcie w formacie A4, wówczas przygotowujesz plik w wymiarach 21×29,7 cm i wtedy wartość dpi musi wynosić przynajmniej 300. Ważne jest też ustawienie odpowiedniej kolorystyki – zawsze drukujemy w kolorach CMYK. Jeżeli nie zmienisz ustawień i pozostawisz np. RGB, wtedy Twój finalny nadruk może różnić się od tego co widzisz na komputerze.
Plik do druku przygotowany w bitmapie, zapisz w pliku zamkniętym (np. jpg, pdf), ponieważ przy plikach otwartych (typu .psd) istnieje ryzyko uszkodzeń podczas otwarcia go na innym komputerze, z innymi ustawieniami w programie graficznym.
Jeżeli przygotowałeś plik i masz wątpliwości czy dobrze, skorzystaj z naszego poradnika “Jak sprawdzić plik do druku?”. Po wybraniu odpowiednich parametrów, dowiesz się w jaki sposób sprawdzać odpowiednio grafikę.
Jeżeli jednak nie znasz się w ogóle na tworzeniu grafik, a chcesz sprawdzić czy plik nadaje się do druku, możesz również skonsultować się z naszym Biurem Obsługi Klienta, które podpowie czy plik będzie odpowiedni. Natomiast jeżeli w ogóle nie masz żadnego pliku, ale masz pomysł, będziesz mógł skorzystać także z pomocy naszego grafika, który wyceni Twój projekt względem preferencji.
Dobra jakość pliku zapewnia piękny nadruk, dzięki któremu maksymalnie wykorzystasz potencjał technologii DTG.
Trwałość nadruków DTG
Znakowanie metodą druku cyfrowego DTG jest bardzo trwałe. Zapewnia to poprawne nałożenie znakowania, odpowiednie przygotowanie materiału oraz wysokiej jakości maszyny. Trwałość porównywalna jest do sitodruku – zakładamy około 150 prań, przy zastosowaniu odpowiednich zasad prania odzieży z nadrukiem.
Jakie są zasady prania? Oto nasza uniwersalna instrukcja dla każdej metody:
-
Zawsze prać i prasować na lewej stronie,
-
Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,
-
Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,
-
Nie korzystać z automatycznego suszenia,
-
Nie stosować mocnej chemii,
W wypadku druku cyfrowego, powinnyśmy pozostać przy zalecanych powyżej 30-40 stopniach. Zawsze bez mocnej chemii. Przede wszystkim stosujmy się do prania i prasowania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, koszulka skurczyć. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że odzież nie ulegnie zniszczeniu, nie straci koloru i jednocześnie zostanie porządnie wyprana. W zależności od koloru odzież pierzemy z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem.
Dzięki tym zaleceniom nasza koszulka z nadrukiem dtg posłuży na długo. Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam tematykę technologii dtg, będziecie wiedzieć jak przygotować pliki oraz jak pielęgnować odzież z tym nadrukiem. Jeżeli będziecie mieć dodatkowe pytania, pomocą zawsze służy nasze Biuro Obsługi Klienta, które pomoże zarówno w wycenie, jak i w ocenie plików do znakowania.