Kiedy złożysz zamówienie na swoją odzież rozpoczynasz proces produkcji, który ma swoje określone zasady i trwa określony czas w zależności od wybranej metody, nakładu itp. Jeśli zastanawia Cię jak ten cały proces produkcji odzieży wygląda od kuchni to zapraszamy Cię do naszego artykułu, gdzie zdradzamy tajniki tworzenia odzieży z nadrukami!
Proces produkcji odzieży od kuchni
To jak przebiega proces produkcji odzieży zależy przede wszystkim od wybranej metody znakowania. Inaczej też wygląda proces w szwalni odzieży gdzie produkcja odzieży wykonywana jest od podstaw. Chcemy dzisiaj pokrótce opowiedzieć jak to wygląda na wspomnianych przykładach od momentu złożenia zamówienia do momentu wysyłki zamówienia do klienta.
Szwalnia odzieży – proces tworzenia ubrań
Zaczniemy od szwalni odzieży. Ten proces jest dłuższy ponieważ wszystko tworzone jest od podstaw. Jeżeli mamy już przygotowany projekt, wszystkie konsultacje z klientem zostały zakończone to rozpoczynamy produkcję.
Podczas konsultacji zostały wybrane materiały oraz dodatki. Dlatego teraz wybrane materiały są przycinane zgodnie z przygotowanymi formami. Po takim przygotowaniu czas na szycie. Poszczególne elementy odzieży są ze sobą zszywane, a każdy etap przygotowywany jest z ogromną dbałością o szczegóły. Często odbywa się to w mniejszych partiach, żeby dokładnie monitorować proces. Po przygotowaniu przykładowych materiałów są one konsultowane z klientem. Po akceptacji rozpoczyna się końcowy etap produkcji czyli wykańczanie. Mogą być to detale do obróbki, albo przygotowanie odzieży do znakowania. Jeżeli klient wybrał metkowanie, przygotowywane są metki. Po zakończeniu procesu odzież jest prasowana i pakowana jednostkowo. Zabezpieczamy ją w kartonach przed transportem. Gotowy produkt jest wysyłany do klienta.
Jest kilka ważnych punktów podczas procesu tworzenia odzieży, na które należy zwrócić uwagę. Jako firma projektujemy nowe kroje i szablony ubrań, dostosowane do zamówień klienta. Szyjemy pod Twoje wytycznie z wybranymi materiałami. Twoja odzież może być oznakowana – posiadamy na miejscu drukarnie, która wykona dla Ciebie wszystkie dostępne na rynku metody znakowania (sitodruk, haft, druk DTG, sublimację, folię flex, flock, lateksową). Oprócz tego możesz wybrać metki – produkujemy metki żakardowe, transferowe, sublimacyjne lub flexowe. U nas także przemetkujesz odzież. Dodatkowo możesz też ozdobić swoją odzież lub gadżety poprzez naszywki gumowe, haftowane, a także przywieszki czy etykiety kartonowe. Na sam koniec spakujemy dla Ciebie Twoje zamówienie zgodnie z wytycznymi. Cały proces produkcji odbywa się w naszej firmie, a przez zamówienie przeprowadzi Cię nasz doświadczony konsultant, który pomoże i doradzi w każdej kwestii dotyczącej produkcji.
Gotowa odzież z nadrukiem – proces produkcji
Omówiliśmy już odzież szytą, czas przejść do procesu produkcji odzieży gotowej, np. z naszej hurtowni OpenWear. Tak samo jak w przypadku szycia odzieży, produkcja rozpoczyna się po ustaleniu szczegółów zamówienia z klientem, wybraniu odpowiedniej odzieży, dostarczeniu plików do nadruku, akceptacji wizualizacji znakowania. Kiedy ustalenia dopięte są na ostatni guzik, możemy startować!
Proces produkcji będzie różnił się w zależności od wybranej metody znakowania. Wyróżniamy dwa rodzaje nadruków – nadruk pośredni i nadruk bezpośredni.
Nadruk pośredni wykonywany jest na odzieży etapowo – drukowane na specjalnych foliach, kalkach grafiki, później są nadrukowywane na materiał. Metody pośrednie to – folia flex, flock, lateks, sublimacja i termotransfer. Jakie wygląda ten proces?
Folia flex i flock to metoda druku wykonywana przy pomocy specjalnych ploterów i wgrzewana na odzież za pomocą prasy przemysłowej. Plotery wycinają nadruk ze specjalnych folii w jednym kolorze. Mamy dostępne folie flex w standardowych kolorach lub takich z efektem specjalnym (jak np. brokat czy odblask). Natomiast folia flock to folia z meszkiem, dostępna w kilku wariantach kolorystycznych.
Folia lateksowa to wielokolorowy druk wykonywany na folii i nanoszony na odzież za pomocą prasy. Proces wgrzewania wygląda podobnie jak w przypadku folii flex.
Sublimacja jest to metoda druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji. Na specjalnych kalkach drukowana jest grafika, która później naniesiona zostaje na odzież za pomocą pracy przemysłowej w wysokiej temperaturze. Sublimację można wykonać wyłącznie na materiałach poliestrowych lub takich które posiadają specjalną powłokę poliestrową.
Termotransfer to metoda bardzo podobna do sitodruku. Nazywana jest sitodrukiem pośrednim. Nadruki wykonywane są za pomocą maszyny sitodrukowej na specjalnych kalkach wraz z klejem. Nanoszone później na odzież za pomocą prasy.
Znakowanie odzieży metodą bezpośrednią to znakowanie gdzie nadruk nanoszony jest bezpośrednio na odzież. Do tych metod zaliczamy – sitodruk, druk cyfrowy oraz haft komputerowy. Jak tu wygląda znakowanie?
Sitodruk – pierwszym elementem procesu znakowania jest przygotowanie tzw. klisz. W zależności od projektu przygotowywane są inne klisze. Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie.
Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia i ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.
Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.
Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli maszyny sitodrukowej. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb. Kiedy koszulka przejdzie już przez tunel, mamy gotowy produkt.
Druk cyfrowy polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentem na odzież za pomocą specjalnych drukarek, tworząc w ten sposób piękne i szczegółowe nadruki. Po wykonaniu nadruku bezpośrednio na odzieży koszulka przechodzi przez tunel grzewczy.
Haft komputerowy to metoda tworząca znakowanie za pomocą maszyny hafciarskiej. Jest to zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje technologię komputerową do precyzyjnego wyszywania wzorów i motywów na tkaninach. Zaczyna się od przygotowania wzoru w programie hafciarskim. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu “wygrywamy” grafikę do maszyny, która później na jego podstawie znakuje Twoją odzież. Kolejnym krokiem jest umieszczenie ubrania na ramie maszyny. Wybieramy jego odpowiedni rozmiar w zależności od wielkości haftu, który będziemy wykonywać. Materiał musi zostać odpowiednio napięty, żeby uniknąć jakichkolwiek wgnieceń, czy zniekształceń. Montowane są nici które mają zostać użyte w projekcie i nawlekane są w odpowiednie miejsce. Kiedy maszyna jest już przygotowana, rozpoczyna się haftowanie. Igły zaczynają poruszać się w górę i w dół, przekształcając wzór na rzeczywisty haft na odzieży. Po zakończeniu haftu, maszyna się zatrzymuje i możemy już cieszyć się naszym wyjątkowym projektem.
Mamy nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy Wam procesy znakowania odzieży i samej produkcji. Jeżeli zastanawiacie się nad złożeniem zamówienia, zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta, które doradzi w wyborze metody znakowania czy odzieży do nadruku.