Sitodruk to technika, która pozwala na aplikację różnorodnych nadruków na odzieży i nie tylko. Sitodruk jednak nie miałby prawa bytu, gdyby nie sita do sitodruku, które składają się z siatki i ramy. Czym zatem charakteryzują się sita, które z dostępnych na rynku są najlepsze, czy możemy je wykonać w domu i dlaczego musimy je zmywać? Na te pytanie i wiele więcej odpowiemy w artykule. Na początek warto zapamiętać, że sito w sitodruku jest jednym z najważniejszych elementów, bez którego nadruk nie mógłby być przeniesiony na powierzchnię drukową.
Siatka sitodrukowa + rama
Tak najprościej możemy określić sito. Ale to nie wszystko, ponieważ siatki sitodrukowe są wykonane z różnorodnych materiałów, których cechy wpływają bezpośrednio na jakość wydruku. Siatka stanowi, więc szkielet sita, czyli bardzo ważny element. Siatki wykonywane są najczęściej z dwóch rodzajów włókien, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na rozciąganie, obciążenie i ścieranie, na które narażona jest siatka przez uderzający w nią rakiel. Dodatkowo siatka powinna charakteryzować się odpornością na środki chemiczne. Jakie jeszcze cechy powinna posiadać siatka sitodrukowa wysokiej jakości?
Zwróć uwagę, czy siatka posiada te cechy!
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na liczbę sitodrukową, czyli na to ile włókien przypada na centymetr siatki. Jest to bardzo ważny parametr, który wpływa na zużycie farb do sitodruku. Musimy wziąć jeszcze pod uwagę średnicę włókien oraz grubość naszej siatki. Ale to nie wszystko. Jakość naszej siatki zależy również od jej grubości oraz zmiany rozmiarów oczek po jej naciągnięciu i równomierności jej utkania.
Z czego wykonane są siatki do sita
Profesjonalne siatki wykonuje się zazwyczaj z dwóch materiałów – poliestru lub poliamidu. Obydwa materiały sprawdzają się doskonale do wykonywania sitodruku. Należy jednak pamiętać, że siatki do sita wykonane z poliestru są bardziej wytrzymałe na rozciąganie, co wpływa na ich mniejszą rozciągliwość. Należy również pamiętać, że siatki barwione dużo lepiej się naświetlają.
Ramy do sitodruku – charakterystyka
Ramy do sita domowej roboty zazwyczaj wykonywane są z drewna lub metalu. Specjalistyczne ramy używane przez drukarnie tekstylne wykonywane są najczęściej z aluminium, co wpływa na ich wysoką cenę.