Sitodruk to nadal jedna z najlepiej znanych i najpopularniejszych technik zadruku na tekstyliach, papierze, tekturze, a także foliach oraz elementach wykonanych ze stali i tworzyw sztucznych. W jaki sposób farba trafia na materiał i jak przebiega proces oczyszczania sita z szablonu?
Proces druku etap po etapie
Budowa sita drukarskiego
Standardowa siatka sitodrukowa składa się z aluminiowej ramy (kiedyś do budowy ramy wykorzystywano drewno), na której osadzona jest gęsta siatka. W zależności od warunków oraz oczekiwanej jakości zadruku w sitodruku wykorzystuje się siatki, w których przestrzeń między kolejnymi włóknami wynosi od około 30 do 40 um.
Jak przebiega standardowy proces druku?
Co do zasady każdy druk wykonany w technologii sitodruku polega na przetłaczaniu farby przez wcześniej przygotowany szablon przy wykorzystaniu specjalnych maszyn poligraficznych (proces ten może być wykonywany także ręcznie, ale jest znaczniej bardziej czasochłonny i stosunkowo mało precyzyjny). Farbę nanosi się na powierzchnię płaską lub dowolną inną w zależności od wykorzystanego sprzętu; sitodruk z powodzeniem realizuje się także min. na podłożach o kształtach cylindrycznych. Po rozprowadzeniu farby, maszyna poligraficzna przeciska ją przez wolne oczka sita i w ten sposób na podłożu drukowym pojawia się spodziewany wzór.
Jak oczyścić sito z szablonu?
Staranne oczyszczenie szablonu to klucz dla optymalizacji kosztów i zachowania odpowiedniego stanu sita, które można wykorzystać do realizacji kolejnych projektów. Wcześniejsze wypełnienie emulsją usuwa się za pomocą specjalnych środków wykorzystywanych w poligrafii; siatkę zrasza się po każdej ze stron tzw. odwarstwiaczem, który ułatwia odseparowanie farby od powierzchni siatki. Po aplikacji detergentu, całe sito oczyszcza się pod wysokim ciśnieniem wody. Proces należy powtarzać do skutku, aż sito nie zostanie całkowicie oczyszczone. W przeciwnym razie konieczny będzie zakup nowego egzemplarza; skutecznie zaschnięty materiał utrudniałby przenikanie farby przy kolejnych realizacjach.