Koszulki z nadrukiem zawsze przyciąga uwagę. Niektórzy uwielbiają kolorowe grafiki, inni klasyczne jednokolorowe wzory. Za każdym z tych nadruków stoi człowiek, który dany projekt wykonał, a także taki który ten wzór nadrukował. Oczywiście w całym procesie biorą udział także maszyny. Wszystko zależy od metody znakowania. W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak wygląda proces wykonania nadruków.
Przed produkcją odzieży warto zapoznać się z całym procesem produkcyjnym – dzięki temu będziemy wiedzieć jak on przebiega i ile czasu jest potrzebne na wydruk koszulek. Oczywiście na łączny termin realizacji wpływają także dodatkowe czynniki, takie jak aktualne obłożenie i kolejka druku. Każda metoda znakowania posiada trochę inny sposób przygotowalni. Zapoznamy się dzisiaj z wszystkimi dostępnymi w firmie Reflect.
Odzież na zamówienie
Klient składając zamówienie na nadruki na koszulki przedstawia swoje oczekiwania, wybiera odzież, przesyła plik. Konsultant przyjmuje zamówienie i informuje, że zostało ono przekazane do produkcji i będzie wysłane za np. 5 dni roboczych. Często wtedy klient zadaje sobie pytanie -zamówiłeś 3 koszulki z własnym nadrukiem, więc dlaczego trwa to aż 5 dni? Zamówienie musi przejść cały proces produkcyjny. Obowiązuje nas także kolejka zleceń. Nawet jeżeli w któreś z metod naniesienie logo na koszulkę trwa krótko, wcześniej drukarze mają do wykonania wiele czynności przygotowujących do tego.
Jak wygląda produkcja koszulek?
Produkcja koszulek i innej odzieży z nadrukami zależy od wykonywanej metody znakowania. Praktycznie każda z nich ma inny proces przygotowali. Zaczniemy może od najstarszych metod znakowania czyli sitodruk i sitodruk pośredni – termotransfer.
Znakowanie sitodrukiem – wykonywane farbami na maszynie zwanej karuzelą – przy pomocy siatek.
- Przygotowanie kliszy,
- Naświetlenie kliszy,
- Przygotowanie maszyny,
- Druk,
- Wygrzewanie w piecu,
Znakowanie termotransferem:
- Przygotowanie kliszy,
- Naświetlenie kliszy,
- Przygotowanie maszyny,
- Druk,
- Wygrzewanie w piecu,
- Nanoszenie na koszulki (termotransfery są nanoszone za pomocą prasy w wysokiej temperaturze na odzież)
Początek procesu wygląda tak samo. Różnicą jest produkt na którym wykonywany jest druk. Zamiast koszulki mamy specjalny papier termotransferowy wraz z dodatkową warstwą – kleju.
Znakowanie drukiem cyfrowym wykonujemy go na maszynach Kornit Storm II. Jest to uznana na świecie marka drukarek przemysłowych DTG.
- Przygotowanie pliku,
- Druk,
- Wygrzewanie w tunelu schnącym,
Znakowanie jakie oferuje haft komputerowy wykonywane jest na różnych materiałach o większej gramaturze – dla cienkich koszulek nie będzie to możliwe.
- Przygotowanie programu,
- Haftowanie,
- Ewentualne kosmetyczne poprawki,
Znakowanie sublimacją jest wykonywana tylko na jasnej odzieży.
- Przygotowanie pliku,
- Wydruk,
- Naniesienie grafiki za pomocą prasy przemysłowej,
Znakowanie folią flex i flock wykonywane są w jednym kolorze, natomiast folia lateks może być pełnokolorowa.
- Przygotowanie pliku,
- Przygotowanie wgrzewów,
- Naniesienie grafiki za pomocą prasy przemysłowej,