W poprzednim artykule pisaliśmy o dostępnych na rynku metodach znakowania – o sitodruku, druku cyfrowym oraz hafcie komputerowym. W dzisiejszym poście przybliżymy pozostałe dostępne w naszej firmie metody znakowania.
Sublimacja
Sublimacja to metoda stosowana do znakowania jasnych tkanin poliestrowych. Doskonale nadaje się do druku na odzieży sportowej. Nie tylko odwzorowuje projekt przy zachowaniu głębi kolorów, ale również jest niewyczuwalna w dotyku i przepuszcza powietrze, dzięki czemu odzież sportowa nie traci swoich właściwości. Sublimację można stosować jedynie na jasnych tkaninach, ponieważ jest to proces chemiczny, który na trwałe wnika w struktury materiału i przyjmuje kolory jedynie na jasnych materiałach. Metoda jest niezniszczalna – to najtrwalsza metoda znakowania. Sublimacją można znakować nie tylko koszulki, ale także czapki, torby, czy worki poliestrowe.
Folia flex/flock
Folia flex i flock to metoda wykonywana na specjalnych foliach wycinanych według projektu przez ploter. Folia flex wykonywana jest w pełnych kolorach – jako gładka folia. Folia flock to natomiast folia z tzw. meszkiem. Dostępne kolory można sprawdzić na naszej stronie. Takie znakowanie jest opłacalne od 1 sztuki. Folie są na tyle wytrzymałą metodą znakowania, że nadruk starcza nawet do 500 prań, przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem.
Flex lateksowy
Flex lateksowy to najbardziej innowacyjna i ekologiczna metoda znakowania, która posiada szeroki wachlarz możliwości. Jest to technika nawierzchniowa, która utrwalana jest na materiale za pomocą wysokiej temperatury.
Oddaje pełną głębię kolorów, dlatego idealnie nadaje się do przenoszenia wielokolorowych grafik, na większość materiałów: odzież sportową, kurtki, koszulki poliestrowe. Znakowanie na materiałach poliestrowych można wykonać za pomocą specjalnej wersji folii – sublistop, która zapobiega ewentualnej migracji kolorów w wypadku kolorowej odzieży.
Znakowanie folią wykonywane jest w kolorystyce CMYK, a jej trwałość określa się na około 100 prań. Opłacalna od jednej sztuki. Jedynym minusem jest to, że folie lateksowe są wyczuwalne w dotyku i w wypadku dużych znakowań, nadruk może stworzyć tak zwany efekt „maski” na koszulce. W związku z tym zalecamy wykonywanie mniejszych nadruków tą metodą.
Termotransfer
Termotransfer plastizolowy to metoda inaczej zwana sitodrukiem pośrednim. Jest to bardzo trwała i elastyczna metoda znakowania koszulek, czapek, bluz, odzieży sportowej, a także gadżetów.
Druk termotransferowy może być stosowany na różnego rodzaju materiałach z bawełny, poliestru lub domieszkami innych tkanin. Tą metodą możemy wykonać znakowanie swoim logo, jak również oznakować koszulki/bluzy metkami termotransferowymi. Proces przygotowania jest bardzo zbliżony do sitodruku na początkowych etapach. Również wykonywane są klisze, siatki, później drukowane na maszynie. Różnicą jest, że oprócz farb, dodaję się również specjalny klej. Po wygrzaniu w piecu kalek z grafikami, nadruki są nanoszone w odzież za pomocą pras przemysłowych w wysokich temperaturach. Znakowanie wykonywane w kolorystyce z palety PANTONE Solid Coated. Tą metodą wykonamy znakowanie w pełnych kolorach, natomiast nie możemy wykonać znakowania full color. Najbardziej opłacalny jest dla nakładu powyżej 50 szt. Trwałość metody określa się na około 100 prań.